Antyoksydanty

Antyoksydanty to przeciwutleniacze usuwające z twojego organizmu wolne rodniki. Natomiast wolne rodniki są cząsteczkami tlenu posiadającymi na swojej zewnętrznej orbicie niesprawny elektron. Chcąc oddać lub go przyłączyć utleniają każdy związek, z którym mają kontakt. Jest to najsilniejszy znany czynnik zdolny rozerwać dosłownie każde wiązanie cząsteczkowe. Stąd są niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, które bardzo przyśpiesza nie tylko procesy starzenia, ale przyczyniają się także do szeregu chorób. Atakują najbardziej kwasy DNA, nienasycone kawasy tłuszczowe wchodzące w skład błon komórkowych, polisacharydy i lipidy (cholesterol) znajdujące się we krwi – słowem wszystko z czym wchodzą w kontakt. Znajdują się również na zewnątrz, w skażonym powietrzu, dymie z papierosów, wysoko przetworzonej lub zepsutej żywności i lekach. Uwalniają się natomiast pod wpływem takich czynników jak promieniowanie słoneczne, przez co nadmierne opalanie się jest potencjalnie szkodliwe.

Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, poprzez neutralizowanie wolnych rodników, a tym samym zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Do antyoksydantów przyjmowanych z pożywieniem lub w substancjach kosmetycznych zaliczamy witaminy A, E i C, karotenoidy, bioflawonoidy, niektóre składniki mineralne jak cynk i selen, a także związki takie jak koenzym Q. Najsilniejszym zaś ze znanych, antyutleniacz nad antyutleniacze, to tzw. SOD, czyli enzym dysmutaza ponadtlenkowa, występująca naturalnie w naszym organizmie w pierwszej linii obrony antyoksydacyjnej. Jest ona niewyobrażalnie aktywna – w ciągu sekundy jedna cząsteczka paruje miliony wolnych rodników. Niestety z wiekiem jej stężenie maleje, a tym samym nasza zdolność obrony przed wolnymi rodnikami. Stajemy się bezbronni i… starzejemy się jeszcze szybciej… Głównym więc zadaniem przeciwutleniaczy jest ochrona twojego organizmu przed stresem oksydacyjnym – czyli używając żartobliwego stwierdzenia – uspokajając cząsteczki tlenu, które są w stresie…

Stres oksydacyjny to stan organizmu, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem wolnych rodników, a ich zwalczaniem przez antyoksydanty. Mówiąc bardziej po ludzku – antyoksydantów jest za mało, żeby poradzić sobie z nadmierną ilością wolnych rodników. Niedobór antyoksydantów prowadzi do przedłużania się stresu oksydacyjnego. On z kolei przyczynia się do rozwoju wielu chorób: miażdżycy, chorób serca, udarów mózgu, nowotworów, cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej oka i przyśpiesza szereg procesów starzenia. O starzeniu skóry nie wspomnę… W komórkach organizmu, a szczególnie w postaci płynów antyoksydacyjnych  antyoksydanty występują naturalnie. Trzeba jednak zadbać o swoją dietę, aby ich w nim nie brakowało.

Codzienny twój jadłospis powinien zawierać owoce i warzywa bogate w karotenoidy, bioflawonoidy i witaminę C, czarne porzeczki, pomarańcze, pomidory, brokuły oraz tłuszcze roślinne stanowiące źródło witaminy E, mleko i przetwory mleczne dostarczające witaminę A, nasiona roślin strączkowych bogate w cynk oraz orzechy bogate w selen.

Jest to niezwykle ważne dla naszego zdrowia i urody. Jeśli twoja dieta jest zbyt uboga, bardzo gorąco zachęcam do uzupełniania diety w antyoksydanty zawarte w suplementach diety. To naprawdę kwestia naszego zdrowia. O urodzie nie wspominę… Zdecydowanie polecam suplementy diety Colway International, które są unikalne na skalę światową i najwyżej dostępnej jakości. Są to produkty komponowane ze składników w 100% naturalnych bardzo korzystnie wpływających na twój organizm.

ColamidD dostarczy ci  biodostępnych minerałów, makro i mikroelementów, wapnia i fosforu wyjątkowo łatwo przyswajalnych. Główny składnik to mikronizowane ości rybie wzbogacone o witaminę D3 i K2 z niezwykle czystych akwenów północnej Kanady. (Wprawdzie nie ma działania antyoksydacyjnego, ale jako niewyobrażalnie bogate źródło niezwykle ważny niezwykle ważnych substancji odżywczych – znalazł się na liście). 

Omega Complex to wysokogatunkowy koncentrat olejowy z ryb zimnowodnych bogaty w cały kompleks rodziny kwasów tłuszczowych omega-3-6-9 oraz olej z alg morskich. To zestaw naturalnych kwasów tłuszczowych o bardzo dobrej przyswajalności i jakości. To najlepszej jakości kwasy omega, jakie możecie dostać na rynku. Dodatkowo wzbogacone dysmutazą ponadtlenkową, najsilniejszym znanym antyoksydantem oraz chlorofilem, tzw. krwią roślin, która ma również niezwykle szeroki zakres dobroczynnych skutków działania.

Witamina C w żelu z kolagenem to w 100% naturalna witamina C (wbrew pozorom, praktycznie nie można nigdzie kupić takiej witaminy, większość to sztuczny kwas askorbinowy) wzbogacona kolagenem o najwyższej przyswajalności i wykorzystaniu anabolicznym. Pomaga utrzymać w dobrym stanie twoją skórę i stawy. Jest to niezwykle bogata dawka witaminy C – 1000mg dziennie, które doskonale chronią twoje ciało przed wolnymi rodnikami a dodatkowo genialnie wzmacniają odporność oraz znacznie przyśpieszają syntezę kolagenu. Witamina C to esencja zdrowia.

Stosując dietę bogatą w antyoksydanty i wybierając odpowiednie suplementy diety zatrzymasz wyniszczające twój organizm działanie wolnych rodników, które w znacznym stopniu uszkadzają komórki, włókna kolagenu i są przez to jedną z najważniejszych przyczyn starzenia. Zatrzymasz więc młodość, a nawet można użyć stwierdzenia, że zregenerujesz swój organizm, a nawet uchronisz go przed wieloma chorobami.

Warto sobie uświadomić i zapamiętać, że antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby układu krążenia, chronią przed chorobami nowotworowymi, opóźniają starzenie i wystąpienie chorób degeneracyjnych układu nerwowego, m.in. choroby Alzhaimera, chronią także wzrok przez zmniejszenie ryzyka degeneracji siatkówki oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Jednym słowem, twój organizm potrzebuje antyoksydantów do prawidłowego funkcjonowania i spokojnego, zdrowego życia.

Ponadto warto wiedzieć, że kosmetolodzy już od wielu, wielu lat apelują, żeby podstawą wszelkiej pielęgnacji skóry była w pierwszym rzędzie ochrona przed wolnymi rodnikami, a następnie odżywienie, nawilżenie, czy regeneracja skóry. Ochrona przed wolnymi rodnikami jest więc pierwszą i podstawową rzeczą, jaką powinnaś brać pod uwagę wybierając produkty kosmetyczne. Szczególnie jeśli palisz papierosy. Jeśli tak, zdecydowanie polecam Ci linię kosmetyczną Natural Colway International, która jest niezwykle bogata w antyoksydanty – można byłoby rzec – stworzona dla palaczy. Na pewno zaś komponowane przez palaczkę – czego po niej – dzięki tym kosmetykom – w ogóle nie widać.